Офіційний веб сайт

Електротехнологічний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг

р32

Представлено Інститутом електродинаміки НАН України.

Автори: чл.к. Кондратенко І.П., д.т.н. Гориславець Ю.М., д.т.н. Супруновська Н.І., д.т.н. Гурин А.Г., к.т.н. Щерба М.А., к.т.н. Золотарьов В.В., Чопов Є.Ю., Обозний А.Л.

На основі теоретичних досліджень і експериментів вирішено наукову проблему підвищення пропускної спроможності та надійності надвисоковольтних кабелів шляхом урахуванням нелінійних взаємних залежностей між параметрами їхніх елементів і спрощення технології їх виготовлення. Створено наукові основи вирішення нестаціонарних задач тривимірного розподілу електромагнітних, теплових і механічних полів у нелінійних середовищах елементів кабелів. Запропоновано удосконалені технології виробництва струмопровідних жил, електротермічної екструзії і нанозміцнення полімерної ізоляції надвисоковольтних кабелів та їхніх сертифікаційних випробувань.

Сформовано базові  засади створення електротехнологічних комплексів з виробництва сучасних надвисоковольтних кабельних систем без використання енергоємних екструзійних вертикальних установок висотою більше 100 м.

 На ПАТ "Завод Південкабель" організовано електротехнологічний комплекс виробництва сучасних кабельних систем на напругу до 400 кВ,  який  забезпечує всі потреби України в кабельній продукції світового рівня та її експорт. Комплекс використовує виготовлену за спеціальним замовленням екструзійну установку катенарного типу висотою до 12 м, що є більш енергоефективним рішенням.

Вміст міді у катанці власного виробництва складає 99,99% замість 99,9%, вміст кисню – 0,0005% замість 0,04%. Рівень часткових розрядів у вітчизняних кабелях є вдвічі меншим допустимого.

За  останні 10 років впроваджено більше 1100 км кабелів на напруги 110–400 кВ виробництва ПАТ "Завод Південкабель". Економічний ефект від впровадження результатів роботи склав  понад 4,7 млрд. грн.

Кількість публікацій: 10 монографій, 5 посібників, 169 статей (18 - у зарубіжних виданнях). Загальна кількість посилань на публікації авторів/h-індекс роботи згідно з базами даних складає відповідно: Scopus – 224/9; Google Scholar –540/12. Отримано 14 патентів України на винахід. За даною тематикою захищено 8 докторських та 16 кандидатських дисертацій.

Громадське обговорення роботи відбудеться 18 вересня 2018 р. о 14.30 годині на засіданні Вченої ради Національного технічного університету "Дніпровська політехніка" за адресою:  м. Дніпро, вул. Д. Яворницького, 19, аудиторія 1/104.

Надіслати коментар

Коментарі

Марченко Андрій Петрович, Заслужений діяч науки і техніки Ук

Авторами даної роботи, незважаючи на важкі часи для розвитку науки і промисловості в Україні, отримано нові наукові і технічні результати світового рівня в галузі електроенергетики. Вперше вирішено наукову проблему підвищення пропускної здатності, надійності та екологічності силових кабелів з урахуванням взаємозалежних нелінійних властивостей їхніх елементів, що виникають при надвисоких напругах. Удосконалено технології виготовлення струмопровідних жил, зшитої полімерної ізоляції, екрануючих і захисних оболонок надвисоковольтних кабелів і методи їхніх сертифікаційних випробувань. Нові наукові і технологічні результати впроваджено в електротехнологічному комплексі виробництва кабельних систем надвисоких напруг, створеному на ПАТ "Завод Південкабель" (м. Харків).
Важливість створеного комплексу полягає в тому, що він забезпечує всі потреби України в сучасних кабельних системах, у т.ч. на напругу 400 кВ, на якій здійснюється інтеграція енергосистем країн Європи. Його унікальність полягає у використанні удосконалених технологій виготовлення всіх елементів кабелів, зокрема катанки для струмопровідних жил із вмістом міді 99,99% (замість допустимих 99,91%) та вмістом кисню – 0,0005% (замість 0,04%). Це забезпечує промислове виробництво сучасних надвисоковольтних кабелів з рівнем часткових розрядів у їхній ізоляції менше 5 пК (замість допустимих 10 пК).
Наукоємність указаного комплексу підтверджено тим, що при його створенні лише працівники заводу "Південкабель" захистили 1 докторську та 8 кандидатських дисертацій і продовжують працювати на заводі, який по суті вже стає науково-виробничим комплексом. Продукція заводу є бажаною в Україні та відомим українським брендом в інших країнах.
Тому вважаю, що робота "Електротехнологічний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг" та її автори заслуговують присудження Державної премії України у галузі науки і техніки.

Марченко Андрій Петрович, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор технічних наук, професор, проректор з наукової роботи НТУ "Харківський політехнічний інститут"

Автори роботи р32

Автори роботи р32 здивовані наполегливістю аноніма щодо повторного вибіркового використання тих же Інтернет джерел, які майже рік тому опублікували інформацію про можливу причетність заводу "Південкабель" до так званих "схем поставок продукції" до окупованих районів Донецької області.
Рік пройшов, інформація не змінилася. До заводу і його робітників не має ніяких претензій. Він успішно працює на зміцнення електроенергетики, промисловості та економіки України.

Гість

Інформація з відкритих джерел: socportal.info/2017/09/08; oligarh.media/2017/09/19; kh.depo.ua
З останнього джерела:
«Как следует из материалов уголовного производства №32017220000000079, открытого управлением Службы безопасности Украины в Харьковской области в июне этого года, крупнейший в Украине производитель кабельно-проводниковой продукции, оказался в эпицентре грандиозного скандала.
По информации спецслужб, продукция «Южкабеля» поставлялась транзитом через Российскую Федерацию в псевдореспублику «ДНР» с целью оказания помощи так называемому «министерству связи ДНР» в создании сетей связи, отмечают журналисты
Схема поставок, как указывают в СБУ, выглядела так: продукция «Южкабеля» поставлялась в адрес ООО «Торговый дом «Южкабель», зарегистрированного в городе Белгород Российской Федерации, а также в адрес компании Haci Camalxan из Азербайджана и еще одному белгородскому ООО «Телеком-групп». Эта тройка, в свою очередь, реэкспортировала кабель через неконтролируемые Украиной участки границы для так называемого «государственного предприятия связи «Углетелеком», который был создан террористами «ДНР» на базе отжатых активов «Укртелекома».

Григор'єв Василь Васильович

Дуже прикро, що неправдива інформація відносно ПАТ «ЗАВОД ПІВДЕНКАБЕЛЬ» продовжує поширюватися окремими особами з метою скомпроментувати стабільно працююче підприємство.

Слід відзначити, що в травні-червні місяці цього року завод виконав важливе державне замовлення - виготовив і поставив надвисоковольтний силовий кабель на напругу 220 кВ для ділянки кабельної лінії від підстанції «Кремінська» до підстанції «Ювілейна», що знаходяться в Луганській області. Метою цього проекту є забезпечення надійного електропостачання на підконтрольних Україні територіях Луганської та Донецької областей, а також створення резерву електричних потужностей для відновлення зруйнованих об’єктів інфраструктури. Це тільки один з багатьох прикладів роботи підприємства для розвитку об’єднаної енергетичної системи України. Про яку підтримку ДНР та ЛНР може бути мова?

Мене глибоко обурила ця інсинуація, що вилита на одне із небагатьох успішно працюючих галузеутворюючих підприємств України.

Григор'єв Василь Васильович, виконавчий директор Об'єднання організацій роботодавців Харківської області «Граніт».

Вакуленко Валентина Кузьмівна

Прочитавши анонімний коментар «уповноваженої особи», хочу сказати наступне:
У ПАТ «ЗАВОД ПІВДЕНКАБЕЛЬ» немає власника, оскільки воно є акціонерним товариством, акції якого мають більше 4-х тисяч чоловік. Золотарьов Володимир Володимирович не є фігурантом жодної справи, відкритої СБУ. Невідомо жодного документу такої справи, в якому фігурує його прізвище. Відкрите обвинувачення людини або підприємства в постачанні продукції для так званої ДНР без рішення суду є порушенням чинного законодавства України. В договорах на поставку продукції ПАТ «ЗАВОД ПІВДЕНКАБЕЛЬ» завжди прописано, що замовникам заборонено перепродавати цю продукцію в так звані ДНР, ЛНР і тимчасово окуповану АР Крим. Інформація про постачання продукції для потреб так званої ДНР є недостовірною і направлена на компроментацію провідного підприємства кабельної промисловості країни.

Сьогодні ПАТ «ЗАВОД ПІВДЕНКАБЕЛЬ» виконує важливу Державну програму з підвищення гарантованого енергозабезпечення промислових підприємств у підконтрольній Україні прифронтовій зоні Донецької та Луганської областей і,таким чином, вносить свій вклад у наближення перемоги над агресором. А спекуляції лише грають на руку ворогам України.

Вакуленко Валентина Кузьмівна, голова наглядової ради ПАТ «ЗАВОД ПІВДЕНКАБЕЛЬ».

Богодист Владимир Виктрович

Ознайомлення з матеріалами роботи Р.32 "Електротехнологічний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг" і з ситуацією навколо неї викликає наступні роздуми і запитання.
1. Тематика з розробок і виробництва сучасної кабельно-провідникової продукції є актуальною для вітчизняної і світової економіки, але, мабуть, не настільки, щоб кожні декілька років висувати роботи за даною тематикою на здобуття Державних премій України і регулярно їх отримувати. А саме:
1998 рік. За розроблення науково-технічних основ, організацію серійного виробництва та впровадження на лініях електропередавання 10 – 1150 кВ високовольтних ізолюючих конструкцій зі склопластика та силіконових еластомерів Державну премію України в галузі науки і техніки отримав у складі авторського колективу науковець Інституту електродинаміки НАНУ Щерба А.А.
2007 рік. За розробку та впровадження в серійне виробництво вітчизняної високовольтної кабельно-провідникової продукції на напругу до 110 кВ, що забезпечує підвищення надійності та безпеки систем електропостачання Державну премію України в галузі науки і техніки отримали у складі авторського колективу три науковці Інституту електродинаміки НАНУ, п'ять працівників заводу "Південкабель" (м. Харків) і в тому числі генеральний директор Золотарьов В.М. і головний спеціаліст Антонець Ю.П.
2009 рік. За розробку та впровадження самоутримних ізольованих і високовольтних захищених проводів ліній електропередачі напругою до 132 кВ Премію Президента України для молодих вчених отримали у складі авторського колективу працівники заводу "Південкабель" Обозний А.Л. і Золотарьов В.В.
2014 рік. За створення пожежобезпечних електричних кабелів різних класів напруги Премію Президента України для молодих вчених отримали співробітник НТУУ "КПІ" Щерба М.А. і працівник заводу "Південкабель" Антонець Т.Ю.
Пройшло ще 4 роки:
2018 рік. На здобуття Державної премії України в галузі науки і техніки 2018 року представлена робота Р32 "Електротехнологічний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг". У складі авторського колективу три науковці Інституту електродинаміки НАНУ Кондратенко І.П., Гориславець Ю.М., Супруновська Н.І., працівники заводу "Південкабель" Золотарьов В.В., Обозний А.Л., а також Щерба М.А.
З наведеного переліку легко бачити, як часто в цих п'яти роботах повторюються назви наукової установи і заводу, а також прізвища авторів (в тому числі, батьків і дітей).
2. В таблиці огляду цитувань під №1 і №9 (з відповідною кількістю цитувань 32 і 11 в базі даних Scopus) фігурують, мабуть, дуже актуальні і цінні для медицини публікації в журналі Experimental Oncology стосовно методів лікування злоякісних пухлин. Але можливо, ці дослідження мають пряме відношення до тематики представленої роботи Р32.
3. Важко повірити, що таке поважне сучасне вітчизняне підприємство як харківський завод "Південкабель" може бути причетне до постачання своєї продукції для потреб так званої ДНР. Але є інформація про те, що в 2017 році СБУ відкрила кримінальне провадження у зв'язку з можливою участю керівництва заводу в зазначених діях.

Богодіст Володимир Віктрович, Ведущий специпалист СГЭР ОП ЗАЭС

Уповноважена особа

Горбуліну Володимиру Павловичу, заступнику Голови Комітету з державних премій України в галузі науки та техніки

В Комітет державних премій України в галузі Науки та техніки прийнято до розгляду роботу « Електротехнічний комплекс івиробництва кабельних систем надвисоких напруг», в якій є 3 співавтори з ПАО «Южкабель» (Харків).
В тому числі – Золотарьов Володимир Володимирович, який є заступником директора по зовнішньо-економічним зв’язкам, а також сином власника «Южкабеля». А також фігурантом справи, відкритої СБУ в Харківській області, по перепродажу кабельної продукції через дочірню фірму «Торговий дім «Южкабель» в російському Белгороді в ДНР для використання в відновленні економіки та систем зв’язку в ДНР.

Чи має право людина, що постачає продукцію для розбудови ДНР, і виробництво якої подане на присудження Державної премії України в галузі науки та техніки 2018 року, отримати цю премію?

РНБО

Чопов Євген Юрійович, заступник головного інженера

Колектив авторів роботи вважає, що напади аноніма на члена колективу Золотарьова В.В. є суто декларативними і мають на меті зашкодити самій роботі.

За дорученням членів колективу, Чопов Євген Юрійович, заступник головного інженера та Обозний Андрій Леонідович, головний технолог ПАТ «ЗАВОД ПІВДЕНКАБЕЛЬ».

Кошовець Микола Володимирович

Спільна науково-технічна робота українських науковців та виробничників вражає своїми масштабами та здобутками. Проблема створення кабельних систем надвисокої напруги вимагала розв’язку складних тривимірних нестаціонарних задач електродинаміки, теплопровідності і механіки, які були успішно втілені в сукупність технологічних рішень для створення електротехнологічного комплексу виробництва кабельних систем.
Сучасний виробничий комплекс спроможний забезпечити всі потреби України в кабельній продукції надвисокої напруги та дозволяє активно виходити на міжнародний ринок високотехнологічної продукції.
Найефектнішим прикладом використання високовольтних кабельних систем демонструється на сході України, в Луганській області, де будується кабельна лінія для підстанції «Кременецька». Початок експлуатації цієї кабельної лінії надасть можливість запрацювати на повну потужність гігантам української промисловості – Сєвєродонецькому «Азоту» та Лисичанському НПЗ.
За своїми результатами, значимістю та обсягом робота «Електротехнологічний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг» заслуговує присудження Державної премії України у галузі науки і техніки.

Доктор економічних наук, Кандидат технічних наук, Лауреат державної премії України в галузі науки і техніки, Голова Правління ЧАО «Сєвєродонецький ОРГХІМ» Кошовець М.В.

Білозір Олександр Павлович

На користь застосування високовольтних та надвисоковольтних кабельних ліній, замість повітряних, говорить те, що вони мають унікальні властивості по передачі енергії, а саме:

  • невидимі на поверхні землі,
  • не вимагають надглибокого закапування,
  • не випромінюють електричних полів,
  • спроектовані так, щоб не випромінювати магнітні поля,
  • мають поліпшені характеристики по втраті потужності і високу стійкість при аварійних навантаженнях.

Підземні кабельні лінії можна використовувати в місцях щільної забудови, переходів через річки і в складних геологічних умовах, а також там, де потрібно збереження ландшафтів, будівель, в місцях для майбутнього будівництва і т.п.
Вони менш сприйнятливі до важких погодних умов, таких як: шторми, землетруси. Робота підземних кабельних ліній не буде залежати від ураганів, снігопадів і, відповідно, термін служби кабельних ліній має бути набагато довше повітряних.

Тому результати роботи «Електротехнологічний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг» є вкрай важливими, та заслуговують на здобуття Державної премії України у галузі науки і техніки.

Білозір Олександр Павлович, Технічний директор ТОВ "Чорноморенергоспецмонтаж" м. Одеса.

Лут Володимир Петрович, Директор ТОВ «Енергоінвестмонтаж»

При виробництві сучасних кабельних мереж роботі «Електротехнологічний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг» в якості основного ізоляційного матеріалу кабелів використовується поперечно зшитий поліетилен (XLPE), який має свою високу експлуатаційну надійність. Кабельні лінії з використанням зшитого поліетилену більш надійні і зручні в експлуатації, мають вищу пропускну спроможність, максимально захищені від зовнішніх атмосферних впливів, мисливців за кольоровим металом, відрізняються екологічною безпекою. Слід відзначити глибокий теоретичний аналіз та численні розрахунки теплового обміну розроблених зразків кабелю та кабельних систем в середовищах з неоднорідними властивостями (грунт, повітря та ін.) з урахуванням середньодобового коливання їх теоретичного навантаження, а також чисельний аналіз та комп’ютерне моделювання на основі розроблених математичних моделей нелінійних теплових процесів в ізоляції при дії струмів короткого замикання.

Вважаю, що за теоретичним рівнем, актуальністю, важливістю, новизною та практичним значенням науковці та робота заслуговують присудження Державної премії за 2018 рік.

Лут Володимир Петрович, Директор ТОВ «Енергоінвестмонтаж», м. Київ

Парубочій Василь Олександрович

Наукові розробки співробітників Інституту Електродинаміки України, НТУ У «КПІ ім..І Сикорського», НТУ «ХПІ», дали змогу створити вітчизняний комплекс по виробництву, проектуванню, випробуванням кабельних систем надвисокої напруги на базі високотехнологічного підприємства ПАТ «Завод Південкабель». Слід відзначити велику роботу, що була зроблена по дослідженням, практичному впровадженню, та розробці нормативних документів держави Україна по застосуванню нової для її енергетики продукції.

Території багатьох великих міст давно вийшли за рамки «дозволених до забудови». Тому влада і будівельні компанії мегаполісів шукають нові резерви для будівництва. І одним з таких резервів є ділянки під лініями електропередачі. Нові технології зрощування ділянок надвисковольтного кабелю і прокладки його в ґрунті дозволяють реалізовувати проекти створення енергетичних систем протягом декількох місяців при тому, що раніше на це йшли роки. У тих місцях, де неможливо прокопати кабельну траншею або канал, кабелі монтуються в тунелях. У деяких випадках використання вже існуючих тунелів дозволяє знизити вартість робіт. При цьому, для скорочення часу аварійного відключення оператори енергетичних систем можуть вимірювати температуру високовольтного кабелю по всій його довжині з кроком до півметра за допомогою оптичного волокна, вмонтованого в кабель. Такий моніторинг дозволяє управляти загальним навантаженням всієї мережі, оптимально перерозподіляючи її між лініями, та не допускаючи перевантажень. У разі пошкодження кабелю внаслідок перевантаження або зовнішнього впливу система моніторингу з точністю до метра визначить місце пошкодження, що значно скорочує час на усунення аварії.

Вважаю що присудження Державної премії України у галузі науки і техніки
за 2018 рік роботі «Електротехнологічний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг» буде гідною нагородою колективу авторів, і зміцнить імідж нашої країни в міжнародному співтоваристві.

Парубочій Василь Олександрович, Директор ТОВ "Нові електромережі" м. Вишневе, Київська область

Коваль В.В., доктор технічних наук, професор

На фоні згортання в нашій країні наукових досліджень і повсюдного використання закордонних технологій, устаткування і наукових розробок, - на цьому фоні створення групою провідних вітчизняних фахівців високотехнологічного комплексу виробництва кабельних систем надвисоких напруг створює конкуренцію на вітчизняному ринку високих технологій і піднімає престиж України, як країни, що володіє високим науковим і технічним потенціалом. Так, впровадження результатів роботи, дозволило одержати економічний ефект 4745,0 млн. грн. Використання ж першого в світі електротехнологічного комплексу виробництва сучасних кабелів на напругу до 500 кВ з похилою екструзійною установкою дозволяє зменшити в декілька разів затрати на її створення і експлуатацію, ніж на установки вертикального типу світових фірм.
Авторами розроблено нові наукові підходи до аналізу в нанозміцненій полімерній ізоляції детермінованих і стохастичних електрофізичних процесів та нові наукові концепції для урахування нелінійних властивостей твердої полімерної ізоляції та механізмів її деградації, що проявляються лише при надвисоких напругах. Створена сукупність теоретичних положень, математичних моделей і методів, які забезпечують сьогодні і забезпечуватимуть в майбутньому світовий рівень проектування високоефективного електротехнологічного комплексу виробництва сучасних кабельних систем надвисоких напруг із використанням оригінальних науково-технічних рішень та сучасних інформаційних технологій, що підвищує міжнародний авторитет України, як високотехнологічної держави.
Виконані роботи знайшли широке впровадження, добре висвітлені на численних виставках і конференціях. Великий об'єм науково-технічних публікацій (кількість посилань на публікації авторів складає 258 згідно з базою даних Scopus), виданих патентів підтверджує фундаментальність досліджень, їх високий науковий рівень і затребуваність у суспільстві.
За обсягом виконаної роботи, за науковою новизною, за повнотою матеріалу і за масштабом впровадження результатів, робота “ЕЛЕКТРОТЕХНОЛОГІЧНИЙ КОМПЛЕКС ВИРОБНИЦТВА КАБЕЛЬНИХ СИСТЕМ НАДВИСОКИХ НАПРУГ” заслуговує присудження Державної премії України у галузі науки і техніки.

Професор кафедри автоматики та
робототехнічних систем ім. акад. І.І. Мартиненка
Національного університету
біоресурсів і природокористування України
Коваль В.В., академік Академії наук вищої школи України,
доктор технічних наук, професор

Рєзцов Віктор Федорович, член-кореспондент НАН України

Представлена Інститутом електродинаміки НАН України робота "Електротехнологічний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг" заслуговує високої оцінки завдяки отриманим в ній важливим науковим та практичним результатам, які дозволили створити унікальне електротехнологічне обладнання для виробництва високовольтних електричних кабелів світового рівня на основі нанозміцненої (зшитої) полімерної ізоляції. Авторами цієї роботи на основі аналізу виникаючих в ізоляції детермінованих і стохастичних електрофізичних процесів з урахуванням нелінійних властивостей та механізмів її деградації, що проявляються при високій напрузі, розроблено нові підходи по підвищенню електричної міцності такої ізоляції. Ними розроблено нові рецептури ізоляційних полімерних матеріалів, які за експлуатаційними характеристиками і умовами їх створення не мають аналогів у світі. Завдяки розробці та впровадженню нових технологій виготовлення полімерної ізоляції і захисних оболонок кабелів на заводі "Південкабель" вперше в світі створено комплекс з виробництва кабельних систем напругою до 400 кВ на основі екструзійної установки катенарного типу.
Вважаю за доцільне підтримати цю роботу, яка безперечно заслуговує присудження їй Державної премії України в галузі науки і техніки.

Рєзцов В.Ф., член-кореспондент НАН України,
заступник директора з наукової роботи
Інституту відновлюваної енергетики НАН України.

Випанасенко Станіслав Іванович, д.т.н., проф

Створення сучасного вітчизняного виробництва високовольтної кабельної продукції – важлива науково-технічна проблема світового рівня, яка успішно вирішена на заводі "ПІВДЕНКАБЕЛЬ" за безпосередньою участю провідних наукових установ, в першу чергу Інституту електродинаміки НАН України. Важливим результатом поданої на конкурс роботи, на мою думку, є розроблення та створення у складі заявленого електротехнологічного комплексу унікальної за своїми технічними і технологічними рішеннями та можливостями екструзійної установки катенарного типу для виготовлення високовольтних електричних кабелів зі зшитою полімерною ізоляцією, яка дозволяє наносити на струмопровідні жили тришарову ізоляцію з наступною її вулканізацією. Створення зазначеного комплексу дозволяє виробляти високовольтну кабельну продукцію напругою до 400 кВ, задовольняючи у повній мірі потребу України в такій продукції, а також експортувати її за кордон.
Вважаю, що подана робота заслуговує присудження Державної премії України в галузі науки і техніки.

Випанасенко С.І., д.т.н., проф.
завідувач кафедри електропостачання
НТУ "Дніпровська політехніка".

Сінчук Олег Миколайович, д.т.н., проф.

Подана на здобуття Державної премії робота р32 – це комплексна робота, яка поєднує в собі значні наукові досягнення та ефективні технічні і технологічні рішення, які вилилися в розроблення та створення в нашій країні унікального електротехнічного комплексу з виробництва високовольтних і надвисоковольтних електричних кабелів. У цьому велика заслуга вітчизняних науковців Національної академії наук України і провідних вишів країни, а також виробничників ПАТ "Завод Південкабель", які спромоглися досягти такого значного результату. Створення і успішна експлуатація зазначеного комплексу ставить нашу країну в один ряд з розвинутими країнами Західної Європи, США, Японією в цій галузі.
Без сумніву ця робота і її автори заслуговують присудження Державної премії України в галузі науки і техніки.

Сінчук О.М., д.т.н., проф.,
зав. кафедри ДВНЗ "Криворізький національний університет".

Б. О. Блюсс, Директор Придніпровського наукового центруНАНУ

Залучення природних механізмів до відновлення навколишнього середовища на порушених промисловістю та сільським господарством територіях дозволяє мінімізувати витрати на підтримання екологічної рівноваги та комплексне відновлення порушених екосистем. Лише в окремих промислово розвинених країнах починають використовувати екосистемні сервіси певних видів живих організмів (рослин, тварин, мікроорганізмів), але комплексно ця складна наукова проблема досі не вирішена. Представлений на здобуття Державної премії України у галузі науки і техніки цикл наукових праць дозволяє стверджувати, що цю наукову проблему в Україні вирішено, розроблено наукові основи та виявлено механізми відновлення навколишнього середовища із залученням біотичної складової екосистем.
У циклі робіт вирішено важливі наукові проблеми формалізації та оцінювання екосистемних сервісів, узагальнено підходи до раціонального природокористування в умовах глобальних змін клімату. Результати охоплюють всі кліматичні зони України. Розроблена авторами типологія екосистемних сервісів для природних, техно- та агроекосистем допомагає визначити основні режими їх функціонування. Встановлені залежності екосистемних сервісів від просторових чинників із застосуванням ГІС-технологій та даних дистанційного зондування Землі, виявлені інформаційно цінні показники, які характеризують ступінь антропогенної трансформації, визначено режими управління порушеними екосистемами, охарактеризоване таксономічне, філогенетичне та функціональне різноманіття угруповань живих організмів як фактор їх стійкості. Застосовано екоморфічний підхід для аналізу порушених екосистем, встановлені важливі індикаторні структурні та функціональні характеристики угруповань тварин природних, техногенних та агроекосистем. Оцінено біотичний потенціал агроекосистем за різних технологій ведення сільського господарства. Науковий колектив, який претендує на отримання Державної премії, удвічі збільшив площу природно-заповідного фонду Дніпропетровської області, опублікував 580 наукових публікацій, у тому числі 16 наукових монографій і 39 статей у міжнародних наукових журналах, які індексуються у базах даних Scopus і Web of Science. Кількість посилань на публікації цього авторського колективу перевищує 4,5 тисячі, з них близько 100 посилань у базі Scopus і 150 – у Web of Science. За результатами досліджень захищено 3 докторські та 15 кандидатських дисертацій.
Зважаючи на все наведене вище, вважаю за необхідне рекомендувати присудити Державну премію України Пахомову О. Є., Булахову В. Л., Пісаренку П. В., Жукову О. В., Кунах О. М., Голобородьку К. К., Гассо В. Я., Бригадиренку В. В. за цикл наукових праць «Екосистемні сервіси в умовах глобальних змін клімату та стійкий розвиток природничого потенціалу України».

Директор Придніпровського наукового
центру НАН України і МОН України,
д-р техн. наук, проф., лауреат Державної
премії України у галузі науки і техніки Б. О. Блюсс

Сухін Дмитро Олегович, директор ТОВ «Сіті Енергосервіс»

Конкурсна робота «Електротехнологічний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг», охоплює різноманітний комплекс експериментальних і теоретичних робіт по вирішенню проблеми підвищення пропускної спроможності та надійності електричних мереж, актуальної не лише в Україні, а і у світовій практиці і успішне втілення досягнутих результатів.

Вивчення та вирішення існуючої зазначеної проблеми вкрай важливі, вважаючи на світову тенденцію по забезпеченню збереження енергетичних ресурсів та збереженню природних ресурсів.

Вважаю, що робота заслуговує на присудження Державної премії України у галузі науки і техніки.

Сухін Дмитро Олегович, директор ТОВ «Сіті Енергосервіс», м. Київ

Шевчук Олег Михайлович, директор ТОВ "АВС-ЕНЕРГО"

Важливість позитивних результатів роботи «Електротехнологічний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг», представленої колективом Інституту електродинаміки НАН України на здобуття Державної премії України у галузі науки і техніки, не викликає сумнівів.

Виконані дослідження дозволили отримати підвищення пропускної спроможності та надійності надвисоковольтних кабелів шляхом урахування нелінійних взаємних залежностей між параметрами їхніх елементів і спростити технологію виготовлення цієї високотехнологічної продукції.

Авторами розроблена та використана низка технічних рішень, що знайшли практичне впровадження на заводі-виробнику кабельної продукції – ПАТ «ЗАВОД ПІВДЕНКАБЕЛЬ». Робота і авторський колектив заслуговують на присудження Державної премії України у галузі науки і техніки 2018 року.

Шевчук Олег Михайлович, директор ТОВ "АВС-ЕНЕРГО", м. Київ

Кошель Володимир Миколайович

Заявлена конкурсна робота «Електротехнологiчний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг» сучасна, та суцільно відповідає напрямку розвитку світової енергетики, оскільки створення базових основ нових електротехнологічних комплексів, створюваних без використання енергоємного обладнання, підвищує конкурентоспроможності інноваційної вітчизняної продукції.

З огляду на Вище викладене, вважаю, що і робота, і авторський колектив заслуговують присудження Державної премії України в галузі науки і техніки.

Кошель Володимир Миколайович, технічний директор ТОВ МСК «Синергія», м. Дніпро

Д.т.н., проф. Скіданов Володимир Михайлович

Вітаю жителів Києва, Дніпра, Запоріжжя та інших міст України, що мають щільну забудову, розвинені транспортні комунікації та енергонасичені райони, з появою потужних кабельних систем, здатних забезпечити високу пропускну здатність, надійність і безпеку ліній електропередачі для населення та промислових і комунальних підприємств.
Розвинені країни світу вже давно використовують надвисоковольтні кабелі для гарантованого електропостачання енергонасичених регіонів і протужних промислових комплексів безперервної дії. Такі кабельні системи мають надзвчайно високі пропускну здатність і стійкість до короткочасних перенавантажень, що є запорукою підвищення стійкості об'єднаних енергосистем. Їх використання економить площі земель, які зазвичай відводять для ліній електропередачі, та покращують екологію навколишнього середовища.
Для розвитку наявних і створення нових житлових і промислових комплексів в Україні виконано важливу роботу, тому підтримую цю роботу та її авторів у здобутті Державної премії України в галузі науки і техніки у 2018 році.

Скіданов Володимир Михайлович, д.т.н., професор, завідувач кафедри автоматизації технологічних процесів Київського національного університету будівництва і архітектури.

Член-кореспондент НАН України Фіалко Наталія Михайлівна

Успіх роботи р32 базується на вирішенні складної наукової проблеми розв’язку взаємозв'язаних нестаціонарних задач тривимірного розподілу електричних, теплових і механічних полів у діелектричних середовищах з нелінійними властивостями. Виявлення синергідних умов електротеплової і термомеханічної деградації твердої полімерної ізоляції кабелів при збуренні електричного поля сукупністю водяних мікровключень і триїнгів дозволило розробити нові критерії підвищення її якості та реалізувати такі критерії при розробці но-вих технологій промислового виробництва сучасних кабельних систем надвисоких напруг.
Особливо вражаючим є розробка технології екструзійного нанесення трьох шарів полімерної ізоляції на струмопровідну жилу і реалізація багато-зонного наноструктурного термозміцнення у середовищі азоту при температурі до 450 °С і тиску до 16 атм., що забезпечує отримання підвищених експлуатаційних властивостей такої ізоляції навіть при надвисоких напругах.
Високий рівень наукових, технологічних і практичних результатів, широке впровадження в Україні та інших країнах свідчить про те, що дана робота та її автори заслуговують здобуття Державної премії України в галузі науки і техніки у 2018 році.
Фіалко Н.М., член-кореспондент НАН України, д.т.н., професор, лау-реат Державної премії України в галузі науки і техніки, завідувач відділу теплофізики енергоефективних теплотехнологій Інституту теплофізики НАН України

Чорний О.П.

Актуальність даної роботи не викликає сумнівів. Авторами розв’язаний комплекс наукових і практичних задач, отримана низка нових наукових і технічних підходів з удосконалення електротермічної технології виготовлення ізоляції, що забезпечило розробку базових концептуальних засад створення електротехнологічного комплексу виробництва конкурентоздатних кабельних систем на напруги до 400 кВ. Створення такого комплексу є не просто економічно доцільним, це вимога часу, адже розроблений та створений електротехнологічний комплекс виробництва сучасних кабельних систем на надвисоку напругу забезпечує всі потреби України в кабельній продукції світового рівня, дозволяє реалізувати як імпортозаміщення такої інноваційної продукції, так і її експорт в інші країни, зміцнюючи таким чином економіку і позитивний імідж нашої держави.
Вважаю, що автори роботи «Електротехнологічний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг» за отримані нові наукові результати з дослідження взаємозв'язаних мультифізичних процесів у полімерній ізоляції надвисоковольтних кабелів, створені технології виготовлення вітчизняних кабелів на надвисокі напруги заслуговують присудження Державної премії України в галузі науки і техніки.
Чорний О.П., д.т.н., проф., директор Інституту електромеханіки, енергозбереження і систем управління Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського

Алекберов Фахреддин Аманулла оглы

В работе “Электротехнологический комплекс производства кабельных систем сверхвысокого напряжения”, на базе прогрессивных разработанных методов расчета и математических моделей предложены и внедрены усовершенствованные технологии производства инновационной продукции наивысшего качества. Её результаты являются выдающимися и заслуживающими уважения на мировом энергетическом рынке, так как достигнута главная цель любого производителя – внедрение передовых технологий обеспечивающих высокое качество продукции с наименьшими затратами, и широкой перспективой дальнейшего внедрения.

Выпуск такой уникальной и наукоемкой продукции, создает положительный имидж Украинской науке и Украинскому производителю кабеля "ЗАВОДУ ЮЖКАБЕЛЬ” на мировом кабельном рынке. Работа и авторский коллектив достойны Государственной премии Украины в области науки и техники 2018 года.

Алекберов Фахреддин Аманулла оглы, директор "Энергетик", Азербайджан, г. Баку.

Болгарин Михаил Федорович

Реализованные на практике результаты работы “Электротехнологический комплекс производства кабельных систем сверхвысокого напряжения” обеспечивают готовые решения целого ряд современных научно-технических задач связанных с модернизацией и созданием новых эффективных Европейских электрических кабельных сетей.

О колоссальной практической ценности работы говорят 5 млрд. грн достигнутого экономического эффекта, что позиционирует Украину как страну с высокими мировыми технологиями и передовой наукой.

Считаю, что работа и ее авторский коллектив заслуживают на получение Государственной премии Украины в области науки и техники 2018 г.

Болгарин Михаил Федорович, директор S.R.L "СEGOLTAR", г. Кишенев, Молдова.

Батигін Юрій Вікторович, професор, д.т.н.

Щиро підтримую висунення роботи на здобуття Державної премії України в галузі науки і техніки. Запропонований електротехнологічний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг є результатом значного обсягу теоретичних та експериментальних робіт проведених як академічним інститутом так і представниками вищих навчальних закладів разом з виробниками кабельної продукції, що дозволило отримати високий науковий рівень цієї комплексної роботи. Робота супроводжувалась створенням обладнання та експериментальної бази для виготовлення необхідних електротехнічних матеріалів. Створення запропонованого електротехнологічного комплексу дозволяє вітчизняним виробникам кабельної продукції стати на один рівень якості та надійності кабельних систем надвисоких напруг з кращими світовими фірмами та підвищити конкурентну спроможність на світових ринках.

Вважаю, що ця робота та колектив її авторів заслуговують присудження Державної премії України в галузі науки та техніки.

Батигін Юрій Вікторович, професор, д.т.н., завідувач кафедри фізики Харківського національного автомобільно-дорожнього університету.

Матвеенко Игорь Леонидович

В 2010 году сотрудники СЗАО «Белтелекабель» совместно с ПАО «ЗАВОД ЮЖКАБЕЛЬ» и другими организациями выполнили работу по созданию новой кабельной линии сверхвысокого напряжения 330 кВ на одной из крупнейших тепловых электростанций Березовской ГРЭС, входящей в структуру «Брестэнерго» республики Беларусь. При её строительстве было использовано более 10 км современного кабеля произведенного «Южкабелем». Следует отметить, что этот проект стал знаковым, так как была спроектирована, построена, испытана и успешно пущена в эксплуатацию первая в Белоруссии кабельная система сверхвысокого напряжения.

Сложность и положительный результат выполненной работы, является убедительным аргументом в пользу признания коллектива авторов достойным государственной премии Украины в области науки и техники 2018 года.

Матвеенко Игорь Леонидович, заместитель генерального директора СЗАО «Белтелекабель», Беларусь, г. Минск

Костіков Андрій Олегович, член-кореспондент НАН України

Подана робота безумовно є актуальною, містить оригінальні наукові рішення і має велику практичну значущість. Слід відмітити значний обсяг впровадження результатів роботи і їх істотний економічний ефект.

Виконані колективом авторів теоретичні та експериментальні дослідження дозволили вирішити наукову проблему підвищення пропускної спроможності та надійності надвисоковольтних кабелів шляхом урахуванням нелінійних взаємних залежностей між параметрами їхніх елементів і спрощення технології їх виготовлення. Це дало змогу запропонувати вдосконалені технології виробництва і розробити базові засади створення енергоефективних електротехнологічних комплексів з виробництва сучасних надвисоковольтних кабельних систем.

Правільність отриманих наукових результатів та обраних технічних рішень підтверджується організацією на ПАТ "Завод Південкабель" електротехнологічного комплексу виробництва сучасних кабельних систем на напругу до 400 кВ, який повністю забезпечує потреби України в такій кабельній продукції та дозволяє виробляти її на експорт.

Зважаючи на викладене, вважаю, що колектив авторів роботи «Електротехнологічний комплекс виробництва кабельних систем надвисоких напруг» заслуговує присудження Державної премії України в галузі науки і техніки.

Костіков Андрій Олегович,
д-р техн. наук, член-кореспондент НАН України,
лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки,
заступник директора з наукової роботи
Інституту проблем машинобудування ім. А.М.Підгорного НАН України

Бржезицький Володимир Олександрович, д.т.н., професор

Робота присвячена розробці та створенню сучасного високотехнологічного комплексу з виробництва високовольтних і надвисоковольних електричних кабелів, який забезпечує всі потреби України у високовольтній кабельній продукції світового рівня та дає можливість експортувати її за кордон. До складу комплексу входить новітня і унікальна за своїм технічним рішенням екструзійна лінія для нанесення на струмопровідну жилу полімерної ізоляції та декілька важливих додаткових систем, зокрема систем для виготовлення високоякісних струмопровідних жил та для випробування високовольтної продукції.
Створенню зазначеного комплексу, як випливає з поданих документів, передувало проведення низки наукових досліджень, спрямованих на підвищення електричної і термічної міцності полімерної ізоляції та розробку оригінальних технологій її нанесення, наноструктурного зміцнення та випробування. Використання розробленої математичної моделі, що враховує нелінійні характеристики зшитої полімерної ізоляції в сильних електричних полях і детерміновані та стохастичні процеси її деградації, забезпечило визначення умов зменшення інтенсивності цих процесів і підвищення ефективності технології виробництва високовольтних кабелів. Розроблено нові рецептури ізоляційних матеріалів, які за умовами їх створення та експлуатаційними характеристиками не мають аналогів у світі. Окрім цього, авторами роботи розроблено інноваційні технології виготовлення струмопровідних, діелектричних і напівпровідних матеріалів для екрануючих і захисних оболонок кабелю.
В результаті проведених досліджень науковцями Інституту електродинаміки НАН України, Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут", Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського" на ПАТ "Завод Південкабель" розроблено та створено сучасний комплекс для виробництва високовольтних кабелів зі зшитою поліетиленовою ізоляцією напругою до 400 кВ включно з електротехнічною системою випробування кабельних систем напругою до 500 кВ.
За новизною та оригінальністю наукових, технічних і технологічних рішень, а також за показниками якості кабельної продукції зазначений комплекс перевершує кращі на сьогодні досягнення в світі у цій області. На мою думку, представлена робота та її автори заслуговують присудження Державної премії України в галузі науки і техніки.

Бржезицький В.О., в. о. кафедри техніки та електрофізики високих напруг НУТУ "Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського", доктор технічних наук, професор

Науменко Олексій Антонович, к.т.н.

Об’єднання вітчизняної електроенергетичної системи з електроенергетичною системою країн Євросоюзу є одною з найнеобхідніших умов інтеграції України в загальноєвропейський економічний простір. При цьому, існуючі у нас електромережі повинні досягти рівня світових стандартів, в першу чергу по таких основних показниках, як надійність, безпека експлуатації та екологічність. На сучасному етапі всезростаючої концентрації електричних потужностей це практично неможливо здійснити без модернізації існуючих та розробки нових систем передавання електричної енергії до споживачів за рахунок впровадження новітніх кабельних систем, в першу чергу, надвисоких напруг. Тому створення електротехнологічних комплексів виробництва кабельних систем надвисоких напруг, що дозволяє виробляти необхідну елементну базу для широкомасштабної модернізації існуючих та створення нових електроенергетичних мереж, які б повністю задовольняли сучасним вимогам, є надзвичайно актуальною проблемою не тільки для всієї України в цілому, але й на світовому рівні.
В науковому плані в запропонованій роботі вирішено цілий спектр наукових задач. Вони починаються з розробки вимог до кабельних систем на напругу до 400 кВ, дослідження роботи ізоляції із зшитого поліетилену з метою забезпечення її триінгостійкості в умовах дії надвисоких напруг, розв’язання задач забезпечення необхідного ресурсу екологічності та пожежної безпеки і в першу чергу таких якостей як негорючість та низьке газодимовиділення. Центральною проблемою є дослідження з метою створення сучасних електротехнологічних комплексів виробництва кабелів надвисокої напруги з допомогою похилих екструзійних ліній в середовищі стиснутого газу при температурі вулканізації більш ніж 400 градусів Цельсія. Наукова проблематика роботи логічно завершується теоретичним та експериментальним дослідженням виготовлених зразків кабелів резонансними системами мегавольтного діапазону та дослідженням часткових розрядів в ізоляції за таких умов.
Практичне значення роботи полягає в освоєнні випуску на створених електротехнологічних комплексах вітчизняних зразків кабельної продукції, що за своїми основними показниками надійності, пожежобезпеки та екологічності повністю задовольняють всім вимогам світових стандартів. Це дозволило налаштувати виготовлення кабельних систем на напругу до 400 кВ не тільки для потреб вітчизняної електроенергетики, але й придатних для експорту у країни близького та далекого зарубіжжя, зокрема кабелів із зшитого поліетилену в свинцевих оболонках для прокладання у воді, в шахтах та в умовах пустельних грунтів. Останнє відкриває нові горизонти експорту такої продукції, в тому числі і до країн Близького Сходу, з якими Україна останнім часом значно розвиває економічні відносини. Серед безумовних переваг роботи слід відзначити її цілісність, патентоздатність результатів та хорошу апробацію, в тому числі і в існуючих наукометричних виданнях. Основні результати роботи доведені до рівня сучасної наукоємної технології.
Загалом, запропонована робота, на мій погляд, за своєю актуальністю, науковим рівнем та практичною цінністю повністю відповідає вимогам до робіт, що висуваються на здобуття Державної премії України в галузі науки і техніки.

Доцент по кафедрі електроізоляційної та кабельної техніки, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Науменко О.А.

Залишити новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA
Для запобігання від спаму, щоб залишити коментар введіть будь ласка символи,які зображені нижче. Дякуємо за розуміня.